Altın İşlemleri

Altın İşlemleri

Altın, tüm dünyada ve ülkemizde geleneksel bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Hiçbir tarihi dönemde de değerini ve ilgisini yitirmeyen altın, bugün de gördüğü işlemler ile her türlü yatırımcının tercih nedeni olmaktadır.

Altın aynı zamanda emtia piyasalarında da işleme tabi tutulan ve  değerli madenler arasında en çok rağbet gören yatırım araçlarından biridir. Yeraltında metal halde bulunan altın, işlendikten ve bir süreçten geçtikten sonra değerlenir ve satılabilir hale gelmektedir.

Popüleritesini tarihin hiçbir döneminde kaybetmeyen bu değerli madenin ticareti de oldukça revaçtadır. Altın gibi madenler, yerel ve küresel riskler oluştuğunda da değerini kolay kolay kaybetmeyen bir yatırım aracı haline gelmektedir. Ekonomi dünyasında, ülkeler arasında gerçekleşen sosyal, toplumsal ve siyasal krizler bu değerli madenin değerinin artmasına da neden olabilmektedir. Dolayısıyla güvenli bir alanda kalmak isteyen yatırımcılar için altın yatırımı makul bir enstrüman olarak görülmektedir.

Altının her kültür ve ekonomide değerinin kaybolmaması borsada da değerlenmesi anlamına gelmektedir. Ülkemizde de altın borsası, Borsa İstanbul bünyesinde Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasında işlem görmektedir. Bireysel yatırımcıların işlem yapamadığı bu borsada, altın işlemleri üye kurumlar tarafından yapılabilmektedir.

Altın borsasında kazancınızı yüksek tutmak için belli başlı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle altın borsasında yapacağınız yatırımlardan kar elde edebilmeniz için altının fiyatlarında değişkenliklere neden olan öğelerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Fiyat politikalarındaki dalgalanmaların takibinin yapılması ve uzun vadeli iniş ve yükselişlerdeki trendlere uygun olarak yatırımların şekillendirilmesi kazancınızı artıracaktır.

Piyasalardaki dalgalanmalar ve bazı manipülasyonlar altın fiyatlarının düşüşüne neden olabilir. Bu gibi durumlarda piyasayı takip etmeye devam ederek sakin kalmanız önemli olacaktır.  Çünkü altın uzun vadeli yatırımlarda getirisi yüksek bir pozisyondur. Fakat yine de altın piyasalarına karşı olumsuz işaretler alırsanız yatırımıza farklı araçlarla devam edebilirsiniz. Yine altın piyasasına karşı olumlu işaretler alırsanız da yatırımlarınızı artırarak kısa sürede önemli karlar elde edebilirsiniz.

Son olarak her emtia işlemlerinde olduğu gibi altın pozisyonlarında da iyi bir yatırım getirisi sağlamak için acele etmeden, plan ve programlı bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.