Borsa Endeksleri

Borsa Endeksleri

Endeks, spesifik bir tarihte ortaya çıkan maliyet, fiyat, üretim, performans gibi donelerin toplanması için oluşturulan göstergelere verilen isimdir.

Ülkemizde endeks göstergelerine örnek olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından spesifik bir zaman diliminde oluşturulan ve belirli dönemleri inceleyen endekslere bakılabilir. TEFE (Tüketici Fiyat Endeksi), ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) gibi tüm piyasayı ilgilendiren endekslerin önemli göstergeleri tüm piyasa ile paylaşmaktadır.

Borsadaki endekslerde ise, hisse işlemlerinin getiri ve fiyat gösterimleri ölçümlenir. Borsa endekslerinde performans göstergeleri bütün olarak veya sektöre özel olarak da yapılabilmektedir. Bu seçenek ile birlikte hisse senetleri, sektör verileri ve de ekonomi performansı bir bütün olarak veya ayrı ayrı ölçümlenebilir hale getirmektedir.

Borsa endekslerini takip etmek, yatırımcıların avantajlı bir yatırım yapmalarına olanak sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Borsa endeksleri ile birlikte piyasada oluşan her türlü dinamikleri gözlemleyebilir ve avantajlı yatırımlar yapma şansı elde edebilirsiniz.

Gündelik yaşamda sıkça duyduğumuz borsanın ‘düşmesi’ ve ‘yükselmesi’ ise, borsada işlem gören endekslerin değer kaybı yaşadığı veya değerinin arttığı anlamına gelmektedir. Endeksler aynı zamanda, spesifik bir sürede, belirli göstergeler baz alınarak ortaya çıkar. Bu durumda endeksleri sadece borsada işleme alınan bir araç olarak görmek doğru olmaz. Piyasalardaki fiyat ve satış performanslarına ilişkin donelerin de ortaya çıkarılması amacıyla oluşturulur. Kısaca borsa endeksleri hisse işlemlerinin fiyat davranışlarını ölçümleyerek, genel piyasa trendlerinin belirlenmesine de olanak sağlar.

Globalde her ülkenin kendine has borsa endeksi mevcuttur. Bu endekslerde işlem yaparken, globalde gerçekleşen her türlü ekonomi politikalarını, dünya ekonomisini ve yatırım yapacağınız endeksleri yakinen takip etmeli ve bu endekslere ilişkin tüm bilgileri gözden geçirmelisiniz. Bilhassa ABD Merkez Bankası FED’in karar ve açıklamaları, borsa endekslerinde bulunan trendlerin değişimlerine direkt olarak etki etmektedir.

Borsa endekslerini yerel ve global olarak iki ayrı küme olarak değerlendirebiliriz. Ülkemizde, Borsa İstanbul bünyesinde en çok işlem gerçekleştirilen endeksler BİST 100i BİST 30, BİST Bankaclık olarak izlenebilir. Global’de ise Dow Jones, Nasdaq, FTSE, DAX ve S&P 500 işlem hacmi bakımından en etkin endeksler arasında gösterilebilir.