Döviz

Döviz

Döviz, kelime anlamı olarak ülkeler arasında gerçekleşen ödemelerde kullanılabilen para, çek ve poliçe gibi her türlü ödeme aracı anlamına gelmektedir. Yabancı ülkelere ait para birimlerini belirtmek üzere döviz kavramı literatürümüze girmiştir. Döviz işlemleri ise ülkelere ait para birimlerini, bir başka para birimi ile karşı karşıya getirip değerlendirerek ve değişim prosedürünün uygulanması ile gerçekleşir.

Dövizlerin birden çok kullanım biçimi vardır; hesap, çek, senet, menkul kıymetler gibi  birçok farklı alanda faaliyet göstermektedir.

Döviz kurları oldukça dinamik bir yapıya sahiptir, sürekli olarak değişmektedir. Sabit bir döviz kurundan bahsetmek kesinlikle mümkün değildir. Çünkü dövizler, piyasada oluşan her türlü hareketten etkilenir ve politikalara bağlı olarak anlık değişkenlik gösterir. Bu gibi değişiklikler karşısında zarar etmemek ve kar artırımına gitmek için dövizin durumunu gün içerisinde sık sık takip etmek gerekmektedir. Aynı zamanda borsada döviz fiyatları, arz – talep yöntemiyle belirlenir. Burada yatırım yapmadan önce döviz işlemleri yapısını derinlemesine öğrenmek gerekmektedir.

Tüm dünyada kabul edilen ana dövizler mevcuttur; USD (Amerikan doları), GBP (İngiliz sterlini), EUR (Euro), CAD (Kanada doları), AUD (Avustralya doları), CHF (İsviçre frangı), JPY (Japon yeni) en efektif döviz kurları arasında gösterilir. Bu para birimlerinin global ekonomiye yön verdiği görülmektedir. Yine globalde New York, Londra, Paris, Zürich, Tokyo gibi önemli şehirler, dünyanın en efektif döviz borsaları arasında yer almaktadır.

Döviz piyasasında işlem saatleri Pazar 00:00 ile Cuma 00:00 arasındadır. Dolayısıyla yatırımlarınızı hafta içi her gün 24 saat süreyle gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz yatırımı yapmak birçok farklı yatırım aracına göre çok daha kolaydır. Öncelikli olarak döviz yatırımlarınız için ayırabileceğiniz yatırım miktarını belirleyerek, hizmet almak istediğiniz aracı kurumu seçmeniz gerekmektedir. Güvenilir aracı kurumlara Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Döviz hesabını oluşturduktan sonra direkt olarak yatırım yapmaktan ziyade, öncelikli olarak piyasaların durumunu takip etmeniz gerekmektedir. Piyasa hakkında bilgi sahibi olup, yatırımlarınızı bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmeniz çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Yatırım konusunda aksiyon almadan önce Hızlı FX’in güncel piyasa haberlerini ve döviz kuru bilgilerini takip edebilirsiniz.