Hisse İşlemleri

Hisse İşlemleri

Borsanın en gözde yatırım seçeneklerinden biri olan hisse işlemleri, yatırımcılar arasında vazgeçilmez bir araç olarak görülmektedir.

Hisse işlemleri; sermaye ve anonim şirketleri arasında oluşturulan, borsalarla birlikte anılan değerli kağıtlardır. Bu değerli hisselerle birlikte sermaye veya anonim şirketi tarafları belirli sorumlulukları üstlenmiş olur ve ortaklar sermayedeki kendilerine ait payları da belgelendirmiş olur.

Şirketler, belirli periyotlarda kendi hisselerini satışa çıkarır. Bu satıştan hisse alan yatırımcılar da  şirketin hissesine sahip olduğunu belirten resmi bir belge almış olur. Hisse senedi gibi kıymetli belgeler de bu tür satışlar sonrası taraflara verilir.

Hisse senetleri, önemli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu senetleri kendi bünyesinde bulunduran yatırımcılara para kazandırır. Hisse senetlerinin borsada alış ve satışı da mevcuttur. Aynı zamanda her yatırımcının kendi dinamiklerine uygun hisse işlemleri de mevcuttur.

Hisse senetlerinin alım ve satım işlemleri öncelikli olarak şirketlerin halka arzından sonra başlar. Bir şirketin halka arz edilmesiyle birlikte hisse senetleri işlem görmeye başlar. Şirketler kendi kuralları doğrultusunda halka arz zamanlarını belirleyerek, borsa ve yetkili kurumlara başvurusunu gerçekleştirir. Böylelikle hisselerin işleme alınmasını sağlamış olur. Bu işlemler sonrasında yatırımcılar da hisse işlemlerine yatırımlarını yapabilir.

Hisse senetleri yatırımcılar için oldukça karlı bir enstrümandır. Öncelikle yapılan her yatırımda, o şirkete ortak olma hakkını da elde etmiş olursunuz. Hisse senetlerinizi basit bir şekilde nakit olarak değerlendirebilir, birikimlerinizi gerçek piyasaya uyarlayabilirsiniz.

Hisse senetleri değerli evrak kategorisinde yer aldığı için bazı hak ve sorumlulukları da beraberinde getirmiş olur. Bu yüzden, Türk Ticaret Kanunu (TTK)’nu tarafından belirlenen ve hisse senetlerinde bulundurulması zorunlu olan bazı bilgiler vardır.

Hisse senetlerinde mutlaka bulunması gereken bilgiler;

  • Şirket unvanı
  • Ticaret sicil numarası ve tescil tarihi
  • Kayıtlı esas sermayesi
  • Hissenin nominal değeri ve türü
  • Nama yazılı hisse senedinde sahibinin adı, soyadı ve ikamet adresi
  • İki yetkili imzası

Hisse işlemlerinde kazancınızı fiyat politikalarındaki değişiklikler belirler. Bu politikaların hangi koşullarda ve neden değiştiğini bilmeniz/öngörmeniz kazancınızı artıracaktır. Doğru tahmin ve piyasa bilgisiyle hisse senedinin getirilerinden faydalanabilirsiniz.