Yatırım İşlemleri

Yatırım İşlemleri

Yatırım, genel bir ifade ile paranızı/birikiminizi gelir getirme potansiyeline sahip taşınabilir veya taşınamaz bir mala endeksleme anlamına gelmektedir. Bireylerin kazançlarını ve birikimlerini ileriye dönük olarak kalıcı hale getirmek istemesi ve bu birikimleri ekstra bir gelir getirme potansiyeli ile bir yatırım aracı haline getirmesi ile gerçekleşmektedir.

Kazancınızın bir kısmını veya bütününü harcamadan gelir artırımına gitmeyi tercih etmeniz durumunda yatırım için ilk adımı atmış olursunuz. Yatırım öncelikli olarak kazancınızdan kalan miktarı harcamaz ve birikim yoluna gitmenizle başlamaktadır.

Yatırım bireylerin tasarruf etme fikriyle başlayan bir yolculuktur ve kişilerin bu yolculuğu uzun vadeli bir kazanç modeli olarak görmeleri gerekmektedir.

Yatırımın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bilinçli bir yatırımcı olmak için tüm yatırım çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve piyasaların durumunu takip etmek gerekmektedir. Döviz ticareti, yatırım fonu ve emlak fonu alımları gerçekleştirmek, hisse senedi alım ve satımı gerçekleştirmek en önemli yatırım araçları arasında yer almaktadır.

Yatırım yapmayan isteyen bireylerin yönelebileceği iki farklı yatırım imkanı bulunmaktadır. Bunlar sermaye yatırımları ve finansal yatırımlardır.

Sermaye yatırımları; stabil değerlere ve/veya mülklere yönelik gerçekleştirilen yatırımlara denir. Yatırımcılar, sermayelerini bir işletme kurarak değerlendirmek isteyebilir. Bu yolda atılan her adımda (makina alımı, tesis vs.) uzun vadeli ve büyüme odaklı bir yatırım planı yapmış olurlar. İşletme kurarak atılan bu adım sonucunda da hizmet karşılığı alınan ve kar edilen pay farklı bir sermaye aracına da dönüşebilmektedir. Varlık yatırımlarında ise daha geleneksel olarak tabir edebileceğimiz yöntemler akıllara gelmektedir; arsa alımı, gayrimenkullere yapılan yatırım veya ev yatırımları bu tarz yatırımlar arasındadır.

Yatırımın bir diğer çeşidi ise finansal yatırımlardır. Finansal enstrümanların kullanımı ile yatırım araçlarına yapılan yatırımı ifade eder. Buradaki esas amaç, sermayeyi direkt olarak kazanca çevirerek mevcut sermayeyi artırmaktır.

Yatırım yapmak isteyen bireylerin, yatırım kanalına karar vermeden önce detaylı bir araştırma yapmaları ve bu doğrultuda kararları almaları oldukça faydalı olacaktır. Yatırımlarınızı uzun vadeli mi, yoksa kısa vadeli mi yapmayı düşündüğünüzü veya hangi yatırımin sizin için en efektif araç olacağına önceden karar vermeniz yararlı olacaktır.